Zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma owsiki?

Odpowiedz na kilka pytań, aby dowiedzieć się czy występują u niego najczęstsze objawy zarażenia owsikami.


Rozpocznij TEST

Opracowanie merytoryczne testu:
Dr n. med. Jolanta Popielska – pediatra, specjalista chorób zakaźnych

Poznaj informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć czym jest zarażenie owsikami, jednymi z najczęściej występujących pasożytów u ludzi. Jak reagować, gdy pojawią się w organizmie naszego dziecka, jakie są objawy owsicy oraz w jaki sposób możesz się nimi zarazić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W jakim celu wykonujemy test na owsiki?

Owsiki są jednymi z najczęściej występujących pasożytów u ludzi. Choć zazwyczaj są one nieszkodliwe, mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak świąd w okolicy odbytu czy ból brzucha i nudności. Dlatego ważne jest, aby reagować, gdy pojawią się one w organizmie naszego dziecka. Test na owsiki jest przydatnym narzędziem w diagnostyce owsicy - pozwala na rozpoznanie objawów charakterystycznych dla owsicy, nie zastąpi jednak wizyty u lekarza. Istnieją różne metody diagnostyki, takie jak wymaz z odbytu w kierunku owsików, ale diagnozę może wspomóc również domowy test on-line. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby dowiedzieć się czy u Twojego dziecka lub u Ciebie występują najczęstsze objawy zarażenia owsikami.

Skąd biorą się owsiki?

Owsiki są pasożytami, którymi najczęściej zarażają się dzieci, ale mogą również występować u dorosłych. Mogą być przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, a także pośrednio poprzez kontakt z takimi przedmiotami jak pościel, zabawki czy ubrania. Jeśli więc u swojego dziecka zauważysz specyficzne objawy, charakterystyczne dla zarażenia owsikami skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, możesz zastosować również jedyny dostępny bez recepty lek Pyrantelum Owix. Kuracja to tylko dwie dawki. Lek występuje w dwóch wersjach – zawiesiny i tabletek. Zawiesinę stosować można u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat, tabletki u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Wystarczy podać po jednej wszystkim domownikom, a kolejną dopiero po 2-3 tygodniach.

Objawy owsicy

Objawy owsicy mogą być różne. Najczęściej występuje jednak świąd w okolicy odbytu, szczególnie wieczorem i w nocy, kiedy owsiki są najaktywniejsze. Inne objawy to ból brzucha, zaburzenia snu, drażliwość, a w niektórych przypadkach nawet utrata apetytu. Jeżeli zauważysz u siebie lub u swojego dziecka jakiekolwiek z tych objawów, warto wykonać test on-line. Jeśli odpowiedzi, których udzielisz wskażą, że Twoje dziecko może być zarażone, poproś farmaceutę lub lekarza o pomoc w wyborze najlepszego leczenia. Pyrantelum Owix jest jedyną kuracją na owsiki dostępną bez recepty.

Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu online na owsiki?

Jeżeli odpowiedzi, których udzieliłaś/-eś wskazują, że Twoje dziecko może być zarażone owsikami poproś farmaceutę lub lekarza o pomoc w wyborze najlepszego leczenia. Pyrantelum Owix to jedyny w Polsce lek na owsiki dostępny bez recepty. Ma przyjemny smak, nie podrażnia jelit oraz dostępny jest w dwóch postaciach: zawiesiny lub tabletek. Wybór zależy od wieku Twojego dziecka.

Warto również pamiętać o higienie osobistej, aby uniknąć ponownego zarażenia. Dopilnuj, aby dziecko często i dokładnie myło ręce. Wypierz pościel, piżamy oraz pluszowe zabawki. Dokładnie odkurz cały dom, a przedmioty codziennego użytku przetrzyj wilgotną szmatką.

Pamiętaj, że informacje na temat owsików i metod diagnozowania owsicy, takich jak wymazy z odbytu czy testy na owsiki, są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia. Dzięki domowemu testowi na owsiki możemy szybko i łatwo sprawdzić, czy objawy, które zauważyłaś/-eś u swojego dziecka wskazują, że mogło dojść do zakażenia. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub nie jesteś przekonana/przekonany i metodzie diagnozy, skonsultuj się z lekarzem.

Pytanie 1 z 6:
Czy Twoje dziecko skarży się, że swędzi je pupa w okolicy odbytu?
Pytanie 2 z 6:
Czy Twoje dziecko w ostatnim miesiącu często drapało się po pupie?
Pytanie 3 z 6:
Czy zauważyłaś/-eś zaczerwienienie skóry lub widoczne ślady po zadrapaniach na pupie Twojego dziecka?
Pytanie 4 z 6:
Czy Twoje dziecko regularnie wybudza się w nocy i niespokojnie śpi?
Pytanie 5 z 6:
Czy widziałaś/-eś w ostatnim czasie poruszające się lub nieruchome białe robaczki (o dł. do 1 cm) w okolicy odbytu Twojego dziecka?
Pytanie 6 z 6:
Czy słyszałaś/-eś, że w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka występują przypadki zarażenia owsikami?
zaznacz odpowiedź
© Polpharma S.A. 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
*Dotyczy leków Pyrantelum OWIX (zawiesina doustna) i Pyrantelum OWIX (tabletki):
Skład i postać: Pyrantelum Owix. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg pyrantelu (Pyrantelum) w postaci pyrantelu embonianu (721 mg). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: sorbitol 70% (E 420), sodu benzoesan (E 211), glicerol, etanol (z aromatu), glikol propylenowy (z aromatu), geraniol (z aromatu), alkohol benzylowy (z aromatu). Każdy ml zawiesiny zawiera: 519,05 mg sorbitolu (E 420); 3 mg sodu benzoesanu (E 211); 60,7 mg glicerolu; 0,9 mg etanolu; 0,04 mg glikolu propylenowego; 0,081 mikrogramów geraniolu oraz 0,04 mikrogramów alkoholu benzylowego. Wskazania: Owsica u dzieci od 2 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.06.18.
Skład i postać: Pyrantelum Owix. Każda tabletka zawiera 250 mg pyrantelu (Pyrantelum) w postaci embonianu pyrantelu (Pyranteli embonas) (720 mg). Wskazania: Owsica u dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2024.01.31.
PYRA/131/02/2022
OK