Pytania i odpo-wiedzi

Najczęściej zadawane pytania przez rodziców dotyczące owsików:

ODP:

Niestety badanie kału w kierunku pasożytów najczęściej nie wykazuje obecności owsików. Obecność owsików można jednak stwierdzić oglądając okolicę odbytu dziecka w nocy lub nad ranem, gdyż wówczas samice wydostają się na zewnątrz, aby złożyć jaja. Dlatego jeśli podejrzewamy u dziecka owsicę należy codziennie w nocy i rano bacznie obserwować okolice okołoodbytniczą u dziecka. Badaniem z wyboru jest wymaz z okolicy odbytu.

ODP:

Higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny krok, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy skrupulatnie wysprzątać cały dom - pierzemy w wysokiej temperaturze pościel, ręczniki, piżamy. Następnie wszystko prasujemy. Codziennie zmieniamy bieliznę i dbamy szczególnie o higienę osobistą - podmywamy się rano i wieczorem. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane, i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po leczeniu.

ODP:

Dzieci łatwiej zarażają się przebywając w dużych skupiskach ludzkich (np. w przedszkolach). Dzieci również częściej mają nawyki, które mogą sprzyjać zarażeniu owsikami. Wkładają ręce do ust, rzadziej myją ręce przed jedzeniem lub po skorzystaniu z toalety. Należy jednak pamiętać, że owsiki wykazują aktywność nocną. Najbardziej narażone są osoby śpiące w tym samym pomieszczeniu. Nieco mniejsze ryzyko występuje u pozostałych domowników. Jeśli zastosuje się odpowiednie zachowania higieniczne u dziecka z owsicą (umycie okolicy odbytu w godzinach porannych, umycie rąk i wyczyszczenie paznokci) ryzyko zarażenia innych dzieci w przedszkolu jest niskie. Jeżeli zaobserwujemy u dziecka, że zaczęło się drapać po pupie, niespokojnie spać lub stało się nadpobudliwe, to może to wskazywać, że zaraziło się owsikami.

ODP:

Zgrzytanie zębami u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być owsica. Jeżeli dziecku towarzyszą także inne dolegliwości, przede wszystkim swędzenie w okolicach odbytu, a także niespokojny sen, pogorszenie apetytu, to mogą być objawy zarażenia owsikiem ludzkim.

ODP:

Dziewczynki z powodu choroby mogą uskarżać się na nieprzyjemne swędzenie i pieczenie sromu (zapalenie sromu). Jest to spowodowane najczęściej zajęciem tej okolicy przez owsiki.

ODP:

Małe dzieci nie przywiązują uwagi do higieny, poznają wszystko poprzez smakowanie, próbowanie czy dotykanie. Piaskownice w miastach, nawet te ogrodzone, mogą być często zanieczyszczone odchodami zwierząt. Ale owsikami nie można zarazić się od zwierząt. Jedynym nosicielem tych pasożytów jest człowiek. Dlatego nie popadajmy w panikę. Należy dziecko obserwować i zareagować dopiero wtedy, gdy zauważymy zmiany w zachowaniu np. drapanie się w okolicach odbytu, niespokojny sen w nocy.

ODP:

Zawiadomienie przedszkola, czy innej placówki, do której regularnie uczęszcza nasza pociecha jest konieczne. Nie należy się tego wstydzić, wręcz przeciwnie. Jeśli poinformujemy wychowawcę w przedszkolu zwiększa się szansa, że choroby unikną inne dzieci, a twoje nie zarazi się ponownie. Dyrekcja i opiekunowie powinni wówczas podjąć wysiłki i wzmocnić działania higieniczne, pilnować aby dzieci dokładnie myły ręce przed posiłkiem, po zabawie, aby nie wkładały przedmiotów do buzi. W przypadku dzieci, u których rozpoznano chorobę konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego u nich, jak również ich rodzin (domownicy).

ODP:

Zanim podasz dziecku lek, należy najpierw rozpoznać chorobę. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady lekarza bądź farmaceuty. Przede wszystkim zacznij obserwować pociechę i jeśli drapie się często po pupie, jest niespokojne w nocy, stało się nadpobudliwe, a na dodatek udało ci się dostrzec jednocentymetrowe, białe pasożyty w okolicy odbytu to są to objawy wskazujące na zarażenie owsikami.

ODP:

Aby leczenie było skuteczne, kurację farmakologiczną należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Jest to ważne ponieważ lek działa tylko na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku. Leczeniu farmakologicznemu muszą się poddać wszyscy domownicy.

ODP:

Aby skutecznie pozbyć się owsików konieczne jest przyjęcie leku, dla dzieci np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel. Preparaty ziołowe, suplementy diety oraz dieta bogata w błonnik, warzywa, owoce mogą wspomagać leczenie farmakologiczne, pomogą w odbudowie śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego.

ODP:

Osoby dorosłe również mogą zarazić się owsicą. Jest to choroba, która dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze względu na brak wyrobionych nawyków higienicznych: dokładnego mycia rąk po powrocie z zabawy, przed posiłkiem, po toalecie, wkładanie brudnych rąk i przedmiotów do buzi. Jednakże, gdy dziecko zarazi się owsikami, zaleca się przeleczenie wszystkich domowników, gdyż jest to choroba, która bardzo szybko się przenosi wśród najbliższego otoczenia chorego.

ODP:

Higiena jest podstawowym sposobem zapobiegania owsicy. Mycie rąk po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami, zmiana bielizny to podstawa. Nie gwarantuje jednak całkowitej ochrony przez zarażeniem owsikami. Gdy u dziecka zdiagnozowane zostaną te pasożyty, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego malucha i obowiązkowo całej rodziny.

ODP:

Owsica to choroba występująca tylko u ludzi. Nie można zarazić się owsicą od psa czy kota. Jednak mając psa lub kota w domu należy zwierzęta regularnie odrobaczać pod okiem lekarza weterynarii, ponieważ mogą one być nosicielami innych pasożytów. Rodzice natomiast powinni wpoić dzieciom zasadę, że po każdej zabawie z pupilem należy dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą.

ODP:

Owoce należy myć zawsze przed podaniem ich dziecku gdyż jaja owsików są lekkie i unosząc się w powietrzu mogą osiadać na pożywieniu. Ze starannością myjemy także owoce zrywane prosto z krzaka na działce. W ten sposób kształtujemy w dzieciach dobre nawyki higieniczne i redukujemy możliwość zachorowania na owsicę, a także inne pasożyty.

ODP:

Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zakażenia wtórnego. Niezbędna jest także wzmożona higiena domowników oraz wyeliminowanie źródeł zakażenia: wypranie pościeli, ręczników, piżam wszystkich domowników w wysokiej temperaturze oraz wyprasowanie ubrań. To samo dotyczy zabawek i innych przedmiotów użytkowych.

ODP:

Zmęczone dziecko, po słabo przespanej nocy może mieć gorszy apetyt, tracić na wadze, być bardziej rozdrażnione. To może wskazywać na obecność owsików w organizmie. Ale głównym objawem owsicy jest świąd w okolicy odbytu. Dlatego jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z pediatrą, gdyż powyższe objawy mogą wskazywać również na inne problemy zdrowotne np.: anemię.

ODP:

Prawidłowa dieta stanowi nieodłączny element leczenia. To także sposób na zapobieganie zakażeniom pasożytniczym. Podawanie dziecku produktów bogatych w błonnik: kaszy, warzyw strączkowych, owoców, kiszonych ogórków czy kapusty, pomoże zregenerować śluzówkę jelit i wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego. Należy również pamiętać, aby wyeliminować z diety dziecka produkty wysoko przetworzone, a także ograniczać słodycze.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.